Pozvánka na besedu s Danem Vojtěchem

19.2. 2012

Pozvánka na Besedu s Danem Vojtěchem o fotografování extrémních sportů a lifestyle fotografiích ve čtvrtek 1. března 2012 od 18 hodin v Czech Photo Gallery.

odkaz na stránky autora

DANIEL VOJTĚCH

Daniel Vojtěch je mladý fotograf zaměřující se především na fotografii extrémních sportů a na lifestyle fotografii. Díky svému otci se s fotografií setkal už v raném mládí, kdy mu pomáhal vyvolávat černobílé fotografie. Zpět k fotografii se dostal až během studia střední školy. Nejdříve fotografoval na černobílé filmy město a zátiší. Skateboarding, který sám provozoval, mu ale černobíle fotografovat nikdy nešel. Barva a externí blesky byly pro fotografie sportu jasná volba už od začátku. Tento přístup trvá až dodnes. Největší fotografický rozvoj nastal s nástupem do Ateliéru reklamní fotografie na Universitě Tomáše Bati ve Zlíně. Během studia se stal stálým fotografem časopisů Board a Dirtbiker. V roce 2006 vyhrál fotografickou soutěž Nikon No.1 Talent a o rok později vyhrál profesionální kategorii téže soutěže Nikon No.1 Professional. Během roku 2008 přichází první kontakt s módní fotografií. S módní návrhářkou Šárkou Šiškovou se zanedlouho vydává poprvé do New Yorku, kde se podílí na akci ZLiNY, která prezentuje město Zlín a Universitu Tomáše Bati v New Yorku. Při této příležitosti vznikla série módních fotografií, která byla tentýž rok vystavena u příležitosti módní přehlídky Šárky Šiškové v Českém národním domě v New Yorku. V létě roku 2009 dokončil Dan Vojtěch bakalářské studium ateliéru reklamní fotografie ve Zlíně a přestěhoval se do Prahy. V zimě roku 2010 odjel na západ USA dokumentovat film o FMX jezdci Liborovi Podmolovi. V témže roce se ve Francii zúčastnil soutěže Concours International de Photo Culinaire à Oloron Sainte-Marie, kde získal spolu s šéfkuchařem Gwendalem La Rueyetem mimořádnou cenu poroty. V zimě roku 2011 absolvoval dvouměsíční stáž v Rakousku ve společnosti Redbull. Téhož roku se mu podařilo dostat do prestižního mezinárodního týmu Redbull Photofiles, který tvoří výjimeční fotografové z celého světa, se kterými Redbull dlouhodobě spolupracuje. V současnosti se Daniel Vojtěch věnuje vlastním i komerčním projektům z oblasti extrémních sportů po celém světě. V budoucnu se chce více zaměřit na aranžované série a nové přístupy v prostředí sportovní fotografie.

Dan Vojtěch miluje vizuálně čisté fotografie, geometrické kompozice, výrazné barvy a tvrdé světlo. Při fotografování využívá techniku Nikon, Fomei, SanDisk, Pocket Wizard a veškerou výbavu nosí v batohu od Lowepro.

Mezi jeho klienty patří prestižní společnosti a média, jako například Nikon, Redbull, Universita Tomáše Bati, Ragwear, Proč Ne?!, Maxim, Redbulletin a další.

Výstava Daniela Vojtěcha v Czech Photo Gallery prezentuje fotografie za posledních 6 let jeho tvorby na poli sportovní fotografie. Na výstavě jsou zastoupeny fotografie extrémních sportů jako je freestyle motokros, cliff diving, freestyle BMX nebo skateboarding. Setkáte se zde ale i s tradičním sportem, jako je šerm v podání polské olympioničky Sylwie Gruchala, případně s velmi starým tradičním holandským sportem fierljeppen. Akční fotografie jedinečných sportovních výkonů jsou doplněny o portréty sportovců ze stejného prostředí. Fotografie byly pořízeny v České republice, Německu, Polsku, Francii, Holandsku, Belgii a USA v letech 2006 - 2011.

OCENĚNÍ:

2010 – Award of honor at Concours International de Photo Culinaire à Oloron Sainte-Marie

2007 - Nikon No.1 Professional

2006 - Nikon No.1 Talent

VÝSTAVY

SAMOSTATNÉ

2010 - Výstava módních fotografií modelů návrhářky Šárky Šiškové, Galerie Miele, Praha

2009 - Planety – Výstava módních fotografií při módní přehlídce Šárky Šiškové, Národní Galerie, Praha

2008 - Seduction - Seductive Czech Fashion Design, Bohemia National Hall, New York, USA

2007 - Autorská výstava, Galerie GM, Pardubice 2006 - Extrémní sporty - Klub Alterna , Brno

SKUPINOVÉ

2011 - Czech Press Photo, Staroměstská radnice, Praha

2010 - Czech Press Photo, Staroměstská radnice, Praha

2009 - Výstava bakalářských prací UTB, Zlín Výstava fotografií ze soutěže METRO GLOBAL PHOTO CHALLENGE

2008 během festivalu FEBIOFEST, JET SET, Praha

2008 - Digiforum, Kongresové Centrum Vyšehrad, Praha Designblok - Města ve mně, DOX, Praha ZLINY, Art & Design, New York, USA

2006 - Nikon No. 1 Talent, Fotoškoda, Praha Prague Fashion Photo, Galerie Mánes, Praha

2005 - Výstava studentů prvního ročníku ateliéru RF na UTB ve Zlíně, Hotel Moskva, Zlín